SEO

Mužstvo 30. léta

Vojín pěchoty

Čepice nosí mužstvo pouze jednoho druhu a to lodičku. Mezi polní a vycházkovou lodičkou je pouze ten rozdíl, že u vycházkové čepice je nátylník lemovaný lemovkou 3 mm širokou a to v barvě výložků.

 

Na levé straně lodičky vpředu je umístěn odznak (malý státní), který je navíc u vycházkové formy podložen látkou z výložkového sukna (opět shodné barvy s barvou výložků), tato má přečnívat odznak o 3 mm na každé straně. Za odznakem jsou pak umístěny příslušné distinkce.

 

Polní i vycházková čepice se nosí mírně pošinuta k pravému uchu.

 

Blůza se zapíná na 6 velkých stejnokrojových knoflíků. Ramenní pásky jsou všity mezi rukáv a přednici. Límec je přeložený se zapínáním na háček. Výložky jsou umístěny vpředu na límci. Blůza má čtyři kapsy, přičemž náprsní jsou našity navrch a jsou skládané, boční jsou všity. Otvory kapes kryjí příklopky, přičemž horní se zapínají na malý stejnokrojový knoflík.

 

Vycházková blůza má navíc nárameníky lemované shodně s barvou výložků.

 

Blůza (není-li soukromě pořízená) bude soukenná, barvy khaki.

 

Plášť pro mužstvo je rovněž soukenný, zapíná se na 6 velkých stejnokrojových knoflíků. Kapsy jsou šity do rubu pláště a jsou kryty příklopky. Zadní část je se záhybem a ve výši boků je dvojitá pásová spona zapínaná na 3 velké stejnokrojové knoflíky. Délkou by měl sahat do poloviny lítek.

 

Kalhoty jsou pro pěchotu a jezdecké. Pro pěchotu jsou od pasu po kolena široké, od kolen dolů pak zúžené. Vpředu jsou všity kapsy a to včetně kapsy pro hodinky. Na límci je 6 knoflíků pro šle a 6 poutek pro řemen. Jezdecké kalhoty (rajtky) jsou červené barvy.

 

Ovinovačky jsou pletené, délky cca 220 cm.

 

Obuv zahrnuje šněrovací boty, dále lehké šněrovací boty a vysoké boty.

 

Opasek je 4,5 cm široký, kožený, přirozené barvy. Opět se odlišuje opasek pro pěchotu a jezdectvo. Opasek pro pěchotu se zapíná sponou, na které je vylisován malý státní znak. Opasek pro jezdectvo se zapíná jedním trnem.

 

Odznaky, čísla a knoflíky. Některé límcové odznaky se nosí na výložkách, ostatní na límci proti ramenním páskům. Knoflíky jsou trojí velikosti. Veškeré tyto prvky jsou černohnědě mořeny.

 

Vojín pěchoty, Žák školy pro podůstojníky v záloze

Lodička se střihem nikterak neliší od lodiček dodávaných vojenskou správou. Vzhledem k tomu, že celá uniforma je soukromě pořízena, je materiálově provedená z jemné česané příze. Nátylník je lemován příslušnou barvou zbraně (třešňově červená, přináležející zejména pěším plukům). Odznak je umístěn předpisově na levé straně, podložen výložkovým suknem s předepsaným přesahem. Vzhledem k celkovému střihu lodičky je odznak z necelé poloviny kryt nátylníkem. Neboť se jedná o vojína, není za odznakem umístěna žádná distinkce.

Blůza je provedena ze shodného materiálu jako lodička. Zapíná se na 7 velkých stejnokrojových knoflíků, neboť aspiranti mohou nosit vlastní blůzu důstojnického střihu, nicméně s mořenými knoflíky, čísly a odznaky. Stojací límec se zapíná na dva háčky. Vpředu na límci jsou výložky, které u soukromě pořizovaných uniforem mají větší rozměry a výrazně protaženější tvar do špičky, což odpovídá zcela tvaru límce. Barva třešňově červená. Po stranách naproti ramenním páskům jsou umístěny čísla, v našem případě 21. Jedná se tedy o příslušníka 21 pěšího pluku. Všechny kapsy jsou přesně podle pravidel stanovených pro gážisty přišité navrch, náprsní navíc s přehyby uprostřed. Příklopky jsou střiženy do vlnky, která má všechny tři vrcholky ve stejné rovině a zapínají se malým stejnokrojovým knoflíkem. Příklopky jsou shodně střiženy jak pro náprsní, tak pro boční kapsy. Další informace o nositeli uniformy nám sdělují ramenní pásky, ze kterých zjišťujeme, že se jedná o vojína pěchoty, žáka školy pro důstojníky v záloze, neboť tito nosí od vstupu do školy na důstojníky v záloze podložku v barvě zbraně 4 cm širokou. Žák školy nosí rovněž 1 stříbrný pásek (1 cm široký, spodní). A to až do absolvování školy. Toto vše, i pokud nejsou doposud poddůstojníky, tak, jak je tomu i v tomto případě. Rukávy mají naznačené manžety typické pro gážisty, zde v obvyklé výšce 8 cm. Zdobeny jsou dvěma malými stejnokrojovými knoflíčky.

Rukavice do služby i na vycházku jsou hnědé, buď hladké, nebo kožené jelenice.

 

Nákrčník je vložen do blůzy, přesahuje okraj límce o 1 – 2 cm, na vycházku barvy bílé. Tento měl za úkol chránit límec vlastní blůzy před ušpiněním (rovněž před nadměrným opotřebením) a celkově usnadňovat údržbu oděvu.

Kalhoty jsou v tomto případě dlouhé normálního střihu (rovné). Materiál je opět česaná příze. Nad pravou kapsou se nachází kapsička na hodinky. Důstojníci a rotmistři mají tak jako v tomto případě od pasu dolů všitou asi 3 mm širokou lemovku z výložkového sukna. Barva opět odpovídá příslušné barvě zbraně.

Opasek kožený, hnědý, obvyklé šíře (4,5 cm), přezka zlatá (důstojník), se dvěma trny, doplněný dohodou.

Plášť je opět zhotoven z česané příze, tentokráte je však materiál silnější, i když kvalita je podržena stále na stejně vysoké úrovni. Na každé straně přednice je umístěno 6 velkých stejnokrojových knoflíků, na levé pak ještě 6 obšitých knoflíkových dírek, sloužících k zapínání kabátu.

 

Kalhoty jsou v tomto případě dlouhé normálního střihu (rovné). Materiál je opět česaná příze. Vpředu jsou všity dvě kapsy větší, každá z jedné strany a dále pak nad pravou kapsou se nachází kapsička na hodinky. Vzhledem k tomu, že se nejedná ani o důstojníka ani o rotmistra, nemají všitou lemovku.

Poznámka: Aspiranti mohou rovněž nosit čepici předepsaného tvaru pro gážisty (brigadýrku). Avšak podbradník musí být kožený a ostatní prvky (knoflíčky, odznak) mořené.

 

 

Kontaktní e-mail: 1.republikauniformy@email.cz